Jak na maturitní sloh z angličtiny

Čeká tě maturita? Tak to by ses měla pomalu ale jistě připravovat – slohovka z angličtiny patří k povinné části maturit. A my se teď podíváme, jak se na ni co nejlépe připravit

Respektive, aspoň se pokusíme. Slohy jsou nyní totiž už v režii samotných škol, nikoliv Cermatu, jak tomu bylo dříve. Neexistuje tedy jednotný návod, jak na to. Budu tedy vycházet z Cermatu pro minulé ročníky a přidám různé alternativy.

Co slohová práce z angličtiny obnáší?

Začneme tím, jak taková slohová práce z angličtiny vypadá. Obvykle to je takhle.

Dostaneš zadání, podle kterého máš napsat práci v určitém slohovém útvaru. Tímto útvarem může být článek, vypravování, formální a neformální e-mail či dopis, charakteristika, popis, návod, pozvánka, oznámení nebo vzkaz.

Když jsem procházela minulá zadání, narazila jsem nejčastěji právě na článek a e-mail. Jelikož si ale, jak víme, školy tvoří zadání pro slohovky samy, může se objevit opravdu kterýkoliv ze zmiňovaných útvarů.

Písemná práce bývala rozdělena na dvě části:

  • delší – úkolem bylo napsat text o 120 až 150 slovech,
  • kratší – úkolem bylo napsat text o 60 až 70 slovech.

Témata byla daná, nebylo možné si vybírat.

Ohledně toho, jak to bude v současnosti, tedy, co si zvolí vaše škola, je několik možností.

1)    Princip zůstane stejný

2)    V zadání bude pouze jeden text o rozsahu kolem 200-250 slov a ty si budeš moct vybrat například ze 3 témat, přičemž jedna možnost by byla, dejme tomu, článek do cestovního časopisu, druhý e-mail s žádostí o reklamaci a třetí návod, jak uvařit večeři.

3)    V zadání bude pouze jeden text o rozsahu cca 200-250 slov, přičemž téma i útvar budou pevně dané.

Časový limit byl podle Cermatu vždy 60 minut. Do tohoto limitu spadala nejen samotná práce, ale i přečtení zadání, kontrola a případné přepsání do záznamového archu. Toto pravděpodobně zůstane stejné.

Staň se profíkem na formální e-mail v angličtině. Vše, co potřebuješ vědět, tě naučím v bezplatném e-booku.

Jak u slohu postupovat

Absolutně nejdůležitější je držet se zadání a napsat takový útvar, který napsat máš.  Pokud nesplníš zadání nebo útvar, je úplně jedno, jak krásnou máš angličtinu. Je to prostě špatně a hotovo.

Každý útvar má svá pravidla, kterých se musíš držet. Například e-mail a dopis musí obsahovat oslovení, článek musí začínat nadpisem atd. 

V zadání bys měla mít bodově vypsáno, co má text obsahovat, což je obrovské plus. Krásně tě to navede, o čem máš psát, kolik má mít text odstavců a čemu se mají věnovat. Doporučuji, aby sis tyto body během psaní odškrtávala, jakmile je do psaní zahrneš.

Než začneš psát, je dobré si vypsat nápady, myšlenky, body, které tě k tématu napadly, a pak je do textu postupně zakomponovat. Napiš si je hned na začátku a klidně průběžně připisuj, jakmile tě něco napadne. Nespoléhej na to, že myšlenky udržíš v hlavě – jen si připravíš další stres.

U psaní slohové práce z aj jsou povoleny slovníky. Nesmí však obsahovat část s vysvětlením slohových útvarů. Slovník buď dostaneš ve škole nebo si přineseš vlastní, který ale musí učitel zkontrolovat.

Jak se na sloh připravit?

1)   Připrav se na útvary – Vypiš si všechny, které se v zadání mohou objevit (viz výše), a napiš si ke každému obecnou charakteristiku a strukturu, co musí obsahovat (například oslovení v dopisu). Neuškodí vypsat si užitečné fráze, které se používají (např. rozloučení v e-mailu, jak vyjádřit svůj názor atd.).

2)   Piš – Vezmi si minulá zadání z Cermatu a piš. Pak to nech někoho zkontrolovat, třeba vaši angličtinářku, soukromou lektorku atd. Slohy podle zpětné vazby uprav a opět dej ke kontrole.

3)   Piš a zdokonaluj se – Můžeš využít stránku Write and Improve od Cambridge. Tady si můžeš texty rovnou nechat opravit.

Při výběru úrovně zvol Intermediate. Následně vybereš téma a slohový útvar a piš podle zadání. Algoritmus tvou práci vyhodnotí a opraví případné chyby. Text můžeš opravit a ihned dostat další zpětnou vazbu. A pak znovu. A znovu… Dokud to nebude perfektní.

4)   Nech si kontrolovat pravopis – Využij Grammarly. Je to v podstatě taková vylepšená kontrola pravopisu.

Můžeš si ji stáhnout jako rozšíření prohlížeče, používat jeho webovou aplikaci nebo si ji stáhnout do počítače. Nezkontroluje ti sice, jestli píšeš správný slohový útvar, ale opraví všechny gramatické a pravopisné chyby včetně čárek, označí příliš dlouhé věty atd. Hodí se nejen před maturitou, ale s angličtinou ti může pomoci i poté.

Ve webové aplikaci si můžeš navolit styl psaní – formální, neutrální, neformální; typ textu – business, kreativní, e-mail… Aplikace text průběžně hodnotí a zvýrazní ti fráze, které se do něj nehodí a řekne, zda splňuje parametry.

V neplacené verzi ti chyby pouze ukáže, ale neřekne, proč je to špatně a jak je to správně. K tomu už je potřeba mít placenou verzi.

Staň se profíkem na nejčastější útvar u maturitní slohovky z angličtiny. Vše, co potřebuješ o formálním e-mailu vědět, tě naučím v bezplatném e-booku.

Tahák k formálnímu e-mailu zdarma!

Stáhni si bezplatný e-book a staň se profíkem na formální e-mail v angličtině.