Maturita z angličtiny 2022 – Kdy, kde, proč, jak a s kým

Termín maturity z angličtiny se neúprosně blíží (ne, že bych vás chtěla strašit) a někdy se stává, že ani v této době si nejsou studenti jistí, jak vypadá didaktický test nebo jak bude probíhat ústní zkouška. Pojďme se tedy společně podrobně podívat na průběh celé maturity z angličtiny.

Všechny informace a mnohem více najdete na oficiálních stránkách státní maturity. V článku jsem pracovala s nimi a přidala své zkušesnoti z praxe.

Následující tabulka by vám měla objasnit vše potřebné. Pro jistotu ale každý aspekt ještě rozebereme níže.

Kdy probíhá maturita z angličtiny?

Celá maturita se odehrává v časovém horizontu 2 měsíců a ve dvou případech si termín stanovuje škola sama.

První vás čeká písemná práce v průběhu dubna, následuje didaktický test (letos 2. května) a nakonec přichází ústní zkouška, co se většinou koná od půlky května do půlky června (v roce 2022 bylo období pro ústní stanoveno konkrétně od 16. května do 10. června).

Chcete se už teď připravit na didakťák? Tak se mrkněte na můj online kurz, kde podrobně procházím a vysvětluji všechny testy od roku 2016.

Kde se koná maturita z angličtiny?

Tak tady je to jednoduché. Všechny části se konají vždy ve vaší škole, měnit se bude jen učebna. Nemusíte tedy nikam jezdit a zkoušky budete skládat ve známém prostředí.

Jak dlouho to bude trvat?

Celkově na všech třech částech zkoušky strávíte 205 minut, tedy tři hodiny a 35 minut čistého času.

Nejdéle vám zabere didaktický test, a to 110 minut, který má poté větší váhu ve výpočtu známky. Na sloh je vyhrazených 60 minut, ale v jednotlivých školách se to může maličko lišit. Ústní zkouška nakonec bude trvat okolo 35 minut.

Samozřejmě pokud budete mít sloh nebo didaktický test hotový dříve, nikdo vám v dřívějším odchodu bránit nebude. Už se ale nemůžete vrátit.

Z ústní zkoušky logicky dříve odejít nemůžete (leda by vás zkoušející vyhodil, ale to se nestává). 

Časová dotace jednotlivých částí

Jak a s kým?

Jak to vlastně bude celé probíhat? Kdo vás bude zkoušet? Kdo bude opravovat testy a slohy? Tady už je třeba si vysvětlení rozdělit dle daných částí.

Jak probíhá slohová práce

Přijdete do učebny, sednete si vždy po jednom v lavici a učitel/ka vám rozdá zadání. Přečte vám instrukce, vy začnete slohovku psát a až skončíte a odevzdáte, můžete odejít.

Slohy z angličtiny nově od roku 2021 vymýšlí a opravuje váš/vaše učitel/ka angličtiny. I když už zná váš rukopis, snažte se psát opravdu čitelně, protože co nepůjde přečíst, nepočítá se do počtu slov a věty pak nemusí dávat smysl.

Co se počítá jako slovo, popřípadě dvě atd., najdete v publikaci od Cermatu, spolu s dalším popisem útvarů a ukázkou dobrých i špatných slohů.

Tip pro vás: Slohovce z AJ jsem věnovala také celý seznam videí na YouTube!

Jak probíhá didaktický test

V učebně vám učitel/ka vysvětlí pokyny a pustí poslech. Ten trvá přibližně 40 minut i s časem na přepsání odpovědí do záznamového archu. Poté se můžete vrhnout na část čtení a jazykové kompetence, při které můžete postupovat podle sebe.

Až budete hotovi, nezapomeňte přepsat všechny odpovědi do záznamového archu, jinak budete bez bodů, jelikož testy jako takové nikdo nečte ani nekontroluje.

Také si pečlivě rozmyslete své odpovědi! Pokud své rozhodnutí jednou změníte a první možnost začerníte, tak máte smůlu, už se k ní nemůžete zpátky vrátit.

Záznamové archy se naskenují a hodnotit je bude počítač.

Všechny didaktické testy i s poslechy a záznamovými archy (a také zadání a archy k písemné práci) najdete na stránkách Cermatu. Stačí vybrat období a poté zvolit zadání, záznamový arch, poslechový subtest a klíč.

Chcete se pořádně připravit na didaktický test? Podívejte se na online kurz přípravy na didakťák, kde si projdeme všechny testy od roku 2016.

Ústní zkouška

Jako poslední vás čeká ústní zkouška. Pozitivní je, že ji povede váš/vaše učitel/ka angličtiny, plus jako přísedící tam bude druhý angličtinář ze školy a jako dozor učitel z úplně jiné školy, který si vás ale stejně všímat nebude.

A jak to bude probíhat? Zkoušející si vás zavolá do učebny a dá vám na výběr čísla pracovních listů. Vyberete si číslo, dostanete pracovní list a jdete na „potítko“, kde budete mít k dispozici papírový slovník.

Na potítku si můžete připravit cokoliv potřebné – slovíčka, fráze, celé věty, jak se vám bude chtít. Máte na to 20 minut. Mezitím bude učitel/ka zkoušet někoho jiného. Po 20 minutách se přesunete na zkoušku samotnou, která dohromady trvá 15 minut.

Od roku 2021 jsou nově ústní zkoušky a písemné práce v režii škol. Tudíž neexistuje jednotné schéma, podle kterého by se studenti testovali, jako tomu bylo za státní maturity.

Z mé zkušenosti si ale většina škol nechala státní formát a stále zkouší podle pracovních listů rozdělených na 4, případně 5 částí.

Takto vypadala státní verze ústní zkoušky z angličtiny (podle těchto informací je sestaven i graf výše):

Nejdříve se představíte, pak se vás bude zkoušející ptát na otázky, které předem neznáte, a ve druhé části popíšete jeden obrázek, oba uvedené obrázky porovnáte a řeknete něco na zadané téma.

Třetí část ústní zkoušky je odborná a každá škola si ji, na rozdíl od zbytku pracovního listu, který připravuje Cermat, dělá sama, tudíž je složité říct, co vás v ní čeká.

Většinou je to ale samostatný projev o zadaném tématu, případně doplněný obrázky. Setkala jsem se i s rozhovorem se zkoušejícím. A v poslední části budete mluvit s vašim zkoušejícím o zadaném problému, u kterého máte dospět k řešení.

Během celé zkoušky si bude zkoušející i přísedící pořád něco psát. Není třeba se toho obávat, nepíší si jen vaše chyby, ale i naopak, co se jim líbí. Po vyzkoušení všech žáků ze všech předmětů daného dne se dozvíte výsledek.

Kdybyste se chtěli podívat na ukázky pracovních listů, najdete je v katalogu požadavků pro anglický jazyk, případně vám je může ukázat váš učitel/ka angličtiny, jelikož si je vytvářejí už samy školy.

Hotovo!

Máte to za sebou. Po dlouhém období stresu jste dospěli do zdárného konce (hopefully). A nyní vás už čeká jen zářná budoucnost a sociální jistoty.

Ale nezanevřete na angličtinu a běžte do ní i nadále zvesela!