Hana Stejskalová

Jak začít číst anglicky: Tipy na stránky zdarma

Hrozně rádi byste četli knížky v angličtině a rozšiřovali si s jejich pomocí slovní zásobu, ale klasické knížky jsou na vás moc složité?

Nevěšte hlavu, nemusíte čekat další dva roky, než si něco přečtete. Podívejte se, jak se z této na první pohled bezvýchodné situace dostat.

Jak se čtením v angličtině začít?

Jak mám číst, když jsem začátečník? Odpovědí jsou zjednodušené knížky – anglicky se jim říká „graded readers“.

Knížky jsou rozdělené do úrovní podle počtu slov (viz tabulka). Nejsou však jednodušší jen ve slovní zásobě, ale také v použité gramatice a skladbě a délce vět.

Úrovně anglických zjednodušených knížek

Jak tedy vidíte, něco už umět musíte, ale vystačíte si i s málem. Rozhodně nemusíte čekat dva roky, než si něco přečtete.

Pokud byste si nebyli jistí, s kterou úrovní začít, tento test vám v tom pomůže. Vyberete si tam vaši odhadovanou úroveň a potom do textu doplňujete slova/fráze.

Základním pravidlem však vždycky je, že byste měli rozumět 70–80 % textu.

Kde zjednodušenou anglickou četbu najdu?

Zjednodušené knížky najdete v papírové podobě buď v kamenných knihkupectvích nebo na e-shopech. Pokud byste do nich nechtěli hned investovat, vyzkoušejte městské nebo školní knihovny.

Kromě fyzické podoby je najdete k dispozici samozřejmě také online. Tady jsou nejlepší stránky pro zjednodušenou anglickou četbu:

Help for English

Help for English je největší a nejznámější stránka na učení se angličtiny v Česku. Najdete tu články o gramatice, slovní zásobě, různá cvičení nebo v našem případě zjednodušené knížky.

U každé knihy máte video a také nahrávku s namluveným textem. Pod textem samotným je odkaz na slovíčka, která se zde objevila. A následně se z nich můžete nechat i otestovat.

Stránka se zjednodušenými knížkami na Help for English

English e-Reader

English e-Reader je obrovská knihovna zjednodušených knih. Vyfiltrujte si je podle žánru, úrovně nebo délky a vybírejte. E-book si lze stáhnout v různých formátech a je k němu k dispozici vždy i audio verze.

Zjednodušená anglická četba na English e-Reader

Breaking News English

Pokud rádi sledujete zprávy ze světa, vyzkoušejte Breaking News English. Autoři sem přidávají novinky v různých úrovních angličtiny. Každá zpráva je dostupná v několika úrovních najednou, takže máte jistotu, že najdete tu svou.

Všechny novinky jsou i namluvené a určitě vyzkoušejte některé z úkolů, které vám v horní části stránky s textem nabízí.

Články na stránce Breaking News English

British Council

Přijdu si jako kolovrátek, protože o British Council jsem psala už v článku „Jak se zlepšit v angličtině v poslechu. Ale jelikož je to naprosto univerzální stránka, hodí se i na čtení.

V části Skills > Reading si vyberte svou úroveň a článek, který vás zajímá, a začněte pracovat na své angličtině. Pokaždé tam máte Preparation task, kde vás seznámí s různými frázemi, které se v textu objeví. Pod textem najdete také úkoly, které prověří, do jaké míry jste mu rozuměli.

Další články najdete v části General English > Magazine nebo Stories.

Jak číst?

Možná si teď klepete na čelo, co to ta holka mele. Ale on i ten způsob, jakým čtete, je důležitý. Většina lidí má totiž tendenci jít si hned vyhledat překlad slovíčka, na které narazili a neznají ho.

Řekněte ale sami, jak dlouho by vás to čtení bavilo, kdybyste pořád odbíhali na internet nebo do papírového slovníku? Navíc to čtení není jen o tom, abyste se učili nová slova. Jde především o ten příběh, případně o tu informaci.

Pokud tedy není to dané slovíčko ve větě stěžejní (tzn. nepochopíte bez něj smysl věty), nehledejte si ho hned. Raději si ho jen označte a vraťte se k němu po přečtení nějakého úseku, případně po uběhnutí vámi vyhrazeného času na čtení.

Závěr

Věřím, že teď už máte jasno v tom, jak se čtením v angličtině začít, co číst a jak. Určitě vám už ta angličtina půjde jen zvesela.

💡 Tip na další článek: Jak se zlepšit v angličtině v poslechu.