Jak se zlepšit v angličtině v poslechu: Tipy na stránky zdarma

Poslech a porozumění bývá věc, se kterou mají, kromě mluvení, lidé nejčastěji problém. Přitom není tak těžké se v něm zlepšit. Jen si musíte uvědomit, že to nepůjde lusknutím prstu. Je potřeba tomu věnovat čas a poslouchat, poslouchat, poslouchat.

Kde na to vzít čas?

Přemýšleli jste někdy, kolik „hluchého času“ přes den máte? Hluchým časem myslím, kdy něco děláte, ale nemusíte se na to 100% soustředit a můžete u toho dělat i něco jiného, v tomto případě poslouchat anglické nahrávky.

Navíc tomu nemusíte věnovat hodiny a hodiny denně. Stačí například 15 minut a uvidíte, že se posunete.

Co poslouchat?

Možná si říkáte, že je to jedno, hlavně aby to bylo anglicky, ale není to tak docela pravda. Anglicky to samozřejmě být musí, o tom žádná, ale zároveň tomu musíte aspoň z části rozumět.

Schválně si pusťte video nebo nahrávku třeba japonsky. Budete tomu rozumět? Pravděpodobně ne, a i když si tuhle nahrávku budete pouštět dokola celý rok, nic vám to nedá. Japonsky se nenaučíte.

A stejné je to s angličtinou. Když si pustíte něco moc složitého, bude to mít jen malý účinek. Nemusíte ale rozumět všemu, stačí tak 70–80 %. Začněte tedy s něčím lehčím a postupně přidávejte.

Stránky na poslech v angličtině

English e-Reader

Na stránce English e-Reader najdete zjednodušené knížky v různých úrovních i s jejich audio verzemi. Stačí si vybrat úroveň, délku nebo třeba žánr a zaškrtnout políčko s repráčkem.

Audioknížky si pak pusťte například v autě nebo si je stáhněte do mobilu a poslouchejte kdekoliv.

Elllo

Elllo je obrovská knihovna různě složitých nahrávek. Můžete si je filtrovat podle tématu, úrovně, přízvuku účastníků a obsažených aktivit.

U každého poslechu najdete jeho přepis, slovíčka a úkoly na ověření, jak jste tomu rozuměli. U některých nahrávek je i video a PDF soubor s aktivitami i třeba na speaking.

British Council

British Council je naprosto univerzální stránka. Najdete tu zdroje na poslech, čtení, psaní i mluvení. Navíc mají různé weby pro děti, teenagery a nás, dospělé.

Poslechy naleznete buď v záložce Skills > Listening anebo v General English. Ke každému poslechu jsou tu kromě jeho přepisu i různé úkoly a také PDF soubor s kompletní lekcí.

Lyrics Training

A nakonec něco pro milovníky hudby. Lyrics Training je webová stránka, případně aplikace do mobilu, kde dopisujete slova do textu písní.

Vyhledáte si písničku, vyberete si úroveň podle počtu vynechaných slov, spustíte video a doplňujete. Kromě toho si můžete stáhnout i text, například pro překlad.

Chcete tipy na další stránky a  aplikace? Stáhněte si můj e-book zdarma, kde najdete 18 prověřených zdrojů pro samostudium angličtiny.

Další tipy

Dalšími mými tipy vás určitě potěším, protože pokud je použijete, ani nebudete vědět, že se učíte.

Filmy a seriály

No, řekněte, kdo z vás je rád nesleduje. Zkuste si příště ten seriál nebo film pustit v anglickém znění s anglickými titulky. Začněte s něčím, co už znáte, a víte, o co tam jde, bude to pro vás ze začátku jednodušší.

Podcasty

Ty také už určitě důvěrně znáte. Najdete je například na Spotify nebo Apple Podcasts. Najděte si téma či obor, který vás zajímá a baví, a pusťte si o tom podcast. Tady upozorňuji, že už je to spíše pro pokročilejší uživatele angličtiny, ne začátečníky.

YouTube

YouTube je naprosto nekonečná studnice videí, témat a nahrávek. Najde se tu něco pro milovníky fyziky i kosmetiky.

Platí tu to samé, co u podcastů. Poslouchejte nebo koukejte na něco, co vás baví i v češtině. Některá videa mají i anglické titulky. Pokud takové najdete, good for you, budete to mít snazší.

Závěr

Teď už máte vše potřebné k tomu, abyste se zlepšili v angličtině v poslechu a porozumění. Už je to jen a jen na vás. Najděte si to, co vás bude bavit, a uvidíte, že ta angličtina půjde hned zvesela.