Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Jak začít číst anglicky: Tipy na stránky zdarma

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
Share on print

Hrozně rádi byste četli knížky v angličtině a rozšiřovali si s jejich pomocí slovní zásobu, ale klasické knížky jsou na vás moc složité? Nevěšte hlavu, nemusíte čekat další dva roky, než si něco přečtete. Podívejte se, jak se z této na první pohled bezvýchodné situace dostat.

Máte raději video než text? Podívejte se na můj YouTube kanál, kde jsem se tomuto tématu již věnovala.

Jak se čtením v angličtině začít?

Jak mám číst, když jsem začátečník? Ptáte se. Odpovědí jsou zjednodušené knížky. Anglicky se jim říká „graded readers“. Knížky jsou rozdělené do úrovní, podle počtu slov, viz následující tabulka. Nejsou však jednodušší jen ve slovní zásobě, ale také v použité gramatice a skladbě a délce vět.

Úrovně anglických zjednodušených knížek

Jak tedy vidíte, něco už umět musíte, ale vystačíte si i s málem. Rozhodně nemusíte čekat dva roky, než si něco přečtete. Pokud byste si nebyli jistí, s kterou úrovní začít, tento test vám v tom pomůže. Vyberete si tam vaši odhadovanou úroveň a potom do textu doplňujete slova/fráze.

Základním pravidlem však vždycky je, že byste měli rozumět 70–80 % textu.

Kde zjednodušenou anglickou četbu najdu?

Zjednodušené knížky najdete v papírové podobě buď v kamenných knihkupectvích nebo na e-shopech. Pokud byste do nich hned investovat, vyzkoušejte knihovny, ať už ty městské nebo třeba školní. Případně využijte některé ze stránek níže.

Help for English

Help for English je největší a nejznámější stránka na učení se angličtiny v Česku. Najdete tu články o gramatice, slovní zásobě, různá cvičení nebo v našem případě zjednodušené knížky. U každé knihy máte video a také nahrávku s namluveným textem. Pod textem samotným je odkaz na slovíčka, která se zde objevila. A následně se z nich můžete nechat i otestovat.

Stránka se zjednodušenými knížkami na Help for English

English e-Reader

English e-Reader je obrovská knihovna zjednodušených knih. Vyfiltrujte si je podle žánru, úrovně nebo délky a vybírejte. E-book si lze stáhnout v různých formátech a máte k němu k dispozici vždy i audio verzi.

Zjednodušená anglická četba na English e-Reader

Breaking News English

Pokud rádi sledujete zprávy ze světa, vyzkoušejte Breaking News English. Autoři sem přidávají novinky v různých úrovních angličtiny. Skvělé je, že každá zpráva je dostupná v několika úrovních najednou, takže máte jistotu, že najdete tu svou. Všechny novinky jsou i namluvené a určitě vyzkoušejte některé z úkolů, které vám v horní části stránky s textem nabízí.

Články na stránce Breaking News English

British Council

Přijdu si jako kolovrátek, protože o British Council jsem psala už v článku o poslechu. Ale jelikož je to naprosto univerzální stránka, hodí se i na čtení. V části Skills > Reading si vyberte svou úroveň a článek, který vás zajímá, a začněte pracovat na své angličtině. Pokaždé tam máte Preparation task, kde vás seznámí s různými frázemi, které se v textu objeví. Pod textem jsou vždy i úkoly na ověření, do jaké míry jste tomu rozuměli. Další články najdete v části General English > Magazine nebo Stories.

Jeden ze článků v úrovni A2 na British Council

Jak číst?

Možná si teď klepete na čelo, co to ta holka mele. Ale on i ten způsob, jakým čtete, je důležitý. Většina lidí má totiž tendenci jít si hned vyhledat překlad slovíčka, na které narazili a neznají ho.

Řekněte ale sami, jak dlouho by vás to čtení bavilo, kdybyste pořád odbíhali na internet nebo do papírového slovníku? Navíc to čtení není jen o tom, abyste se učili nová slova. Jde především o ten příběh, případně o tu informaci.

Pokud tedy není to dané slovíčko ve větě stěžejní (tzn. nepochopíte bez něj smysl věty), nehledejte si ho hned. Raději si ho jen nějak označte a vraťte se k němu po přečtení nějakého úseku případně po uběhnutí vámi vyhrazeného času na čtení.

Závěr

Věřím, že teď už máte jasno v tom, jak se čtením v angličtině začít, co číst a jak. Určitě vám už ta angličtina půjde jen zvesela.