Angličtinu se chce v dnešní době učit téměř každý, ať už kvůli práci nebo cestování a na dovolenou. Jak to ale udělat, když nemáte chuť/čas/peníze chodit na kurzy nebo soukromé lekce?
Je to pro vás konečná a znamená to, že se anglicky nikdy nenaučíte? Ale kdeže!
Vždycky se můžete vrhnout do samostatného studia doma. Na internetu existuje nespočet stránek, portálů a aplikací, které můžete využít a do angličtiny se vrhnout po hlavě, kdykoliv budete chtít.
Kde začít
Jak si ale z takového počtu vybrat a kde vlastně začít?
Představme si, že jsme úplný začátečník a angličtinu jsme viděli letem světem možná tak v písničkách nebo seriálech, ale nikdy jsme se ji pořádně neučili. Co bude třeba udělat jako první?
Abyste vůbec mohli začít s jakýmkoliv jazykem pracovat, musíte mít alespoň základní slovní zásobu. Bez ní si nic nepřečtete, neposlechnete ani neřeknete.
K základnímu seznámení s angličtinou a prvotní slovní zásobu získáte skvělým hravým způsobem v aplikaci Duolingo.
Učit se můžete jak na webových stránkách Duolinga, tak si můžete stáhnout aplikaci do svého chytrého telefonu či tabletu.
Pokud by vás zajímal podrobný popis Duolinga, mrkněte na předchozí článek, kde se vše dozvíte.
Po dokončení všech lekcí a získání zlaté trofeje sovičky (jako bonus) byste měli ovládat přibližně 500 slovíček a s tím už se dá pracovat.
Tak tedy umíme několik slovíček a co s nimi?
Je třeba je začít používat. Pro většinu lidí bývá snazší začít využívat jazyk v pasivním duchu. V takovém případě bych začala nejdříve čtením.
K tomuto účelu existuje skvělá webová stránka s obrovským množstvím knížek a v některých případech i s jejich audio verzemi.
Stránka se jmenuje English e-Reader a můžete si tam přímo vyfiltrovat, jaký žánr, délku, autora, a co je nejdůležitější, jakou úroveň angličtiny by knížka měla mít. Pro začátek bych doporučila úroveň Elementary (začátečník).
Při čtení jakékoliv knížky v cizím jazyce určitě narazíte na slovíčka, která neznáte. Pokud vás napadne si jít hned dané slovíčko vyhledat, nedělejte to.
Zaprvé vám to zkazí dojem z knížky a zadruhé si to slovíčko tímto způsobem stejně na dlouho nezapamatujete.
Pokud nebude slovíčko v dané větě důležité a pochopíte bez něj, co se tím snažil básník říci, vyhraďte si čas po dočtení například kapitoly a vyhledejte si a vypište slova, která jste neznali.
K ukládání slovíček existuje také pěkná aplikace Quizlet. Abyste ji mohli používat, musíte se sice zaregistrovat, ale poté vám nic nebrání ve vytváření vlastních sad kartiček se slovíčky.
Chcete tipy na další aplikace? Tak si stáhněte můj e-book zdarma, kde najdete 18 prověřených zdrojů pro samostudium angličtiny.
Můžete si vyhledat již existující sety. V takových sadách je ale problém v tom, že slovíčko je většinou na druhé straně kartičky pouze anglicky vysvětleno nebo v jiném jazyce.
I celá aplikace je anglicky, ale je psaná jasnými, krátkými instrukcemi, které by vám v této chvíli neměly dělat problémy.
V aplikaci najdete k dané sadě vždy i sekci Learn, kde se slova učíte, Write, kde slovíčka píšete, Match, kde kartičky spojujete, a Test, kde si můžete slovíčka procvičovat ve vámi zvolených cvičeních.
Co dál?
Tak jsme nasáli slovní zásobu a základní přehled o jazyce jako takovém, a nyní je čas se vrhnout na něco aktivního.
Nejjednodušší aktivní formou využívání jakéhokoliv jazyka bývá pro většinu lidí psaní. Ale co si psát? Jako jen tak? Určitě ne!
Jak se říká, ve dvou se to lépe táhne. A platí to i v případě učení. Najděte si parťáka, se kterým si budete dopisovat anglicky.
A že nevíte kde? Určitě jich hromadu najdete na stránkách My Language Exchange a PenPal World. Stačí se zaregistrovat a vyhledat si partnera, podle pohlaví, země, popisu nebo prostě sympatií z fotky.
Užitečnou funkcí stránky My Language Exchange je tlačítko Translate (přeložit) vedle popisu dané osoby, které vám otevře nové okno v prohlížeči s Překladačem Google a automaticky vám text přeloží.
Vrhněte se do toho
Umíme slovíčka, čtení také zvládáme, a dokonce jsme si už s někým i anglicky psali. Co teď? V této chvíli máte na výběr. Pokud se na to cítíte a nestydíte se, můžete začít hned s někým konverzovat.
K takovým účelům slouží stránka Conversation Exchange, kde se zaregistrujete a opět si vyhledáte parťáka, tentokrát ale na konverzaci.
Tady si můžete zadat, jakým jazykem má mluvit, jaký jazyk se učit, z jaké má být země, případně i města. Také si můžete vybrat, jakým způsobem s ním chcete komunikovat.
I zde se dá zaškrtnout Correspondence a dopisovat si. Ale nás zajímá spíše možnost Using a chat software (pomocí chatovacího softwaru).
Ještě máte na výběr Face to face conversation (osobní konverzace), to ale není v našem případě moc pravděpodobné, ledaže byste si našli někoho z Česka, což bych ale nedoporučovala, protože by vás to mohlo potom svádět mluvit česky.
Vyberete si tedy dle vašich kritérií parťáka a můžete se vrhnout do mluvení. Doporučila bych vám si vybrat spíše někoho, kdo se také angličtinu učí, bude to pro vás příjemnější než začít hned s rodilým mluvčím.
Co když se bojím/stydím?
Pokud se necítíte hned na to skočit do toho po hlavě, můžete začít trénovat porozumění a výslovnost.
Velké množství poslechů najdete na stránce Elllo.org. Hned na hlavní stránce si můžete vybrat úroveň a poté daný poslech.
Ke každému poslechu najdete níže i přepis, takže když se ztratíte, můžete si při poslouchání zároveň i číst.
Také pod každou nahrávkou najdete několik slovíček, která se v poslechu objevila a také cvičení, abyste si zkusili, že jste rozuměli. A vše najdete shrnuté v tzv. Worksheet.
K trénování porozumění fungují skvěle i seriály a filmy. Takže pokud jste milovník jakéhokoliv žánru, zkuste si pro jednou pustit film v angličtině a nejlépe s anglickými titulky. Uvidíte, že vás to bude bavit, a ještě se něco naučíte.
Narazili jste na slovíčko a chcete vědět, jak se vyslovuje, ale v těch klikyhácích v přepisu výslovnosti se nevyznáte?
Žádný problém! Zabruste na stránku Forvo, slovíčko vyhledejte a pusťte si nahrávky výslovnosti od rodilých mluvčích.
Až si budete po pár nahrávkách či seriálech jistější v kramflecích, můžete se vrhnout do konverzace, jak sem uvedla výše.
A co gramatika?
Určitě vás teď napadlo: A co gramatika? Tu se nemusím učit? Dle mého skromného názoru, pokud projdete tato stádia učení, věty vám budou do hlavy skákat samy.
Jestli ale přeci jen trváte na nějakých pravidlech, najdete je v Duolingu (na webových stránkách na počítači). U každé lekce je jednoduché vysvětlení gramatických jevů, které se v lekci objevily.
Můžete také navštívit stránky Help for English, kde je nekonečné množství článků na nekonečné množství gramatiky.
Bonus na závěr
Můžete také navštívit stránky Help for English, kde je nekonečné množství článků na nekonečné množství gramatiky.
Pokud by vás zajímaly další zdroje pro učení se angličtiny, mrkněte na kurz na portálu Seduo Naučte se konečně opravdu anglicky od Broni Sobotky.
Je zdarma a opravdu nabitý stránkami, aplikacemi a portály pro čtení, psaní, mluvení i gramatiku.
Samostudium není jednoduché, ale ani nemožné
Řeknu vám to narovinu – samostudium není lehká cesta. Ale kdo se bojí, nesmí do lesa. Takže pokud se chcete naučit anglicky, bude třeba vynaložit značné úsilí a snahu a nepolevovat.
Přeji vám na této cestě hodně štěstí a nervů a pamatujte, do angličtiny vždy zvesela.
Nezapomeňte si taky stáhnout můj e-book, kde najdete 18 prověřených zdrojů pro samostudium angličtiny.